Jak unikać oszustw finansowych w Twojej firmie?

Każdego dnia pojawiają się nowe przypadki oszustw finansowych, które dotykają inwestorów, banki i duże firmy z sektora nieruchomości. Przypadki te są jednak wykrywane bardzo późno, ponieważ wiele rzeczy jest pomijanych przez instytucje. Ponadto przestępcy, dokonują swoich występków przy użyciu zaawansowanej technologii. Ich taktyka obejmuje oszukiwanie, fałszowanie i modyfikowanie informacji, np. zawyżanie raportów, przerabianie czeków lub jakichkolwiek dokumentów z banku lub instytucji publicznej.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby zwracać baczną uwagę na to, aby oszustwa finansowe nie miały miejsca. W tym artykule przedstawimy trzy najważniejsze porady, które pozwolą Ci zapobiec temu przestępstwu w Twojej firmie, ponieważ oszustwa finansowe znane są tysięcy lat, więc były, są i będą przeprowadzane.

1. Wzmocnienie systemów kontroli wewnętrznej

Aby zapobiegać oszustwom, firmy muszą wzmocnić systemy wewnętrznej kontroli finansowej, co pomaga w wykrywaniu oszustw i ochronie aktywów organizacji, a także zgodności z wymogami i przepisami krajów, w których prowadzą działalność.

Systemy kontroli wewnętrznej pomagają wykryć, czy poszczególne osoby w firmie nie manipulują informacjami. Szkolenia są również kluczowe dla uświadomienia pracownikom ryzyka tego rodzaju przestępstw, po pierwsze dlatego, że powstrzymują się oni od ich popełniania, a po drugie dlatego, że są czujni i potrafią rozpoznać podejrzane zachowania swoich kolegów.

2. Dobre praktyki

Każdy podmiot, czy to publiczny, czy prywatny, powinien stosować dobre praktyki w celu zapobiegania oszustwom finansowym. Praktyki te obejmują audyt wewnętrzny i zewnętrzny, kontrolę dostępu do informacji, stałe i niespodziewane kontrole, oraz kodeks etyczny zapobiegający oszustwom.

Firma powinna określić strategie monitorowania każdej transakcji, ruchu i raportu, aby nie zostały one zmienione. To samo należy zrobić z osobami, które zajmują się pieniędzmi firmy; przynajmniej firma powinna wiedzieć, kim są osoby wchodzące w skład zespołu finansowego.

3. Wykorzystanie technologii

Jedną z najlepszych strategii jest zastosowanie oprogramowania, które wykrywa nietypowe zachowania mogące świadczyć o oszustwie. Po wysłaniu przez system alertów, eksperci firmy muszą je przeanalizować, aby potwierdzić lub wykluczyć oszustwo.

Organizacja powinna posiadać w swojej strategii prewencyjnej systemy technologiczne automatyzujące procesy zarządzania i ułatwiające audyt. Technologia ta pomaga również zintegrować ruchy finansowe i uzyskać dokładniejszy raport.