Od czego zacząć inwestowanie na giełdzie?

Inwestowanie środków na giełdzie zawsze cieszyło się dużą popularnością. Nie może zatem dziwić, że taka forma pomnażania majątku interesuje coraz więcej osób.

Pamiętać jednak trzeba, że gra na giełdzie zawsze wiąże się z ryzykiem. Swoich sił w tym sposobie inwestowanie spróbować może jednak każdy. Najważniejsze jest, aby wiedzieć jak zacząć.

Wybór domu maklerskiego

Przygodę z inwestowaniem na giełdzie rozpocząć trzeba od wyboru biura maklerskiego. Aby sobie to nieco ułatwić, skorzystać można z wielu dostępnych w sieci rankingów i porównań. Warto tu podkreślić, że dziś wiele działających na rynku banków posiada także swoje biura maklerskie.

Dobrym rozwiązaniem może być zatem na początek skorzystanie z usług biura maklerskiego banku, w którym posiada się swoje konto. Takie rozwiązanie jest dość wygodne, ponieważ wiążę się z ograniczeniem formalności do minimum. Oczywiście takie biura nie wybiera się raz na zawsze. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można zakończyć współpracę z jednym biurem maklerskim i rozpocząć z innym.

Otwarcie rachunku maklerskiego

Otwarcie rachunku maklerskiego polega na podpisaniu umowy z domem maklerskim. Dziś bardzo często taką umowę podpisać można online. Aby jednak móc rachunek maklerski otworzyć, wcześniej należy przygotować odpowiednie dokumenty i wskazać wymagane informacje. Mowa tu o dowodzie osobistym, danych Urzędu Skarbowego oraz wskazanie konta bankowego, który służyć będzie do dokonywania wypłat z rachunku maklerskiego.

Wpłata na rachunek maklerski

Po otworzeniu rachunku maklerskiego konieczne jest dokonanie pierwszej wpłaty. Są to środki, które następnie będą inwestowane na giełdzie, a ich wysokość określić można samodzielnie. Jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę z giełdą, to warto na początek nie inwestować zbyt dużych środków. Wszystko po to, aby ewentualna strata nie była zbyt odczuwalna dla domowego budżetu.

Kupno pierwszych akcji

Po zasileniu rachunku maklerskiego możliwy jest zakup pierwszych akcji na giełdzie. W tym celu złożyć należy zlecenie zakupu wybranych akcji danej spółki za pośrednictwem rachunku maklerskiego. W takim zleceniu określić należy ilość akcji, jakie chce się zakupić.

Oczywiście można ich kupić tak dużo, na ile starczy środków na rachunku maklerskim. Posiadając już akcje wybranej spółki, nie pozostaje już nic innego, jak obserwować ich kurs. W sprzyjającym momencie można zlecić ich sprzedaż z zyskiem.

Więcej o inwestycjach i biznesie przeczytasz w portalu https://twojpodatek.pl/.