Platyna – młodsza kuzynka złota?

W jednym rzędzie obok złota wymienia się srebro. O platynie raczej nikt na co dzień nie myśli. A szkoda, bo to jedno z ciekawszych odkryć wśród metali szlachetnych. Czym jest, jaka jest i do czego służy? Poznajcie więcej szczegółów o metalu szlachetnym, który może skraść serce.

Platyna chemicznie

Platyna jest bardzo ciężkim i niezwykle odpornym chemicznie metalem szlachetnym w kolorze srebrno-białym. Cenny, trwały, ciągliwy metal, przewodzący elektrycznie i termicznie. W naturze jest odkrywany jako czysty. Nazwa platyny powstała jako zdrobnienie od hiszpańskiego słowa plata, czyli… srebro. Można je przetłumaczyć na czeski jako srebrzysty.

Niezwykłe zdolności platyny

Platyna, w odróżnieniu od złota, nie ma wpływu na wartość euro czy innych walut świata. Nie stoi u podstaw systemów monetarnych. Jest za to rozpuszczalna w wodzie królewskiej i powoli rozpuszcza się w kwasie chlorowodorowym w obecności powietrza tlenu lub nadtlenku wodoru. Wraz z osmem i irydem należy do pierwiastków o najwyższej znanej gęstości, a interesująca jest zdolność platyny do absorbowania znacznych ilości gazowego wodoru. Platyna wykazuje również znaczne właściwości katalityczne, zarówno w związkach, jak i w postaci metalu.

Przemysł chemiczny

Ze względu na swoje właściwości mechaniczne i odporność chemiczną, platyna jest wykorzystywana do produkcji odpornych naczyń chemicznych do topienia lub spalania w wysokiej temperaturze. W przemyśle szklarskim podstawowym materiałem są specjalne piece do produkcji włókien.
W przemyśle chemicznym platyna, a zwłaszcza jej związki, są stosowane jako wszechstronny katalizator w wielu syntezach organicznych. Właściwości katalityczne drobno zdyspergowanej platyny metalowej są również stosowane w autokatalizatorach do usuwania niepożądanych substancji z gazów spalinowych.

Inne zastosowanie platyny

W przypadku złota mówimy o różnych zastosowaniach, od przemysłu, przez finanse (np. wpływ na stabilność wartości euro), a na dentystyce kończąc. Z kolei platyna, w ograniczonym zakresie, jest wykorzystywana do produkcji biżuterii i powlekania mniej szlachetnych metali. Jest również częścią niektórych stopów dentystycznych, zwłaszcza w połączeniu z nowoczesnymi materiałami ceramicznymi.
Platyna ma szereg zastosowań i choć jest mniej warta niż złoto, z pewnością jest godna uwagi. Może być nietypową alternatywą, np. w jubilerstwie.